Denali 2015
Mt. McKinley Denali National Park
Denali 2015
Mt. McKinley Denali National Park - road
Denali
Wonder Lake

Denali Mount & Run Expedition 2015

Dwóch przyjaciół z dwóch krańców Polski - Zakopanego i Gdyni połączyli wspólne siły by osiągnąć poniższe cele:

 • Zdobędą najzimniejszą górę świata McKinley
 • Przebiegną maraton na pełnym dystansie  Mayor’s Midnight Sun Alaska Marathon
 • Zbiórką pieniędzy pomogą żołnierzom JW Formoza

Robimy to przede wszystkim dlatego, że obaj kochamy przygodę i aktywne spędzanie czasu. Jednak wierzymy, że nasze przedsięwzięcie, nasz zapał i optymizm mogą również pomóc innym. Poprzez swoją akcję chcielibyśmy wesprzeć żołnierzy elitarnej JW Formoza, którzy służąc dla nas Polaków, zarówno w kraju jak i zagranicą, przepłacili to zdrowiem. Pragniemy również pomóc rodzinom tych żołnierzy w ciężkich dla nich chwilach. Jeśli czujesz potrzebę i chcesz dołączyć się do naszej akcji prosimy o wsparcie. Każda złotówka czy dolar ma dla nas duże znaczenie.
Górę zdobędziemy, maraton przebiegniemy a kasy bez Waszej pomocy nie zbierzemy! 

 

Denali National Park
 • CEL 1. Mount McKinley (Denali) - 6194 m n.p.m., najwyższy szczyt Ameryki Północnej (Alaska - Kordyliery) - 63°5'51.34"N 151°0'19.86"W

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej „ochrzczony” w 1896 r. na cześć przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama McKinley'a. Po raz pierwszy został zdobyty w 1913 roku przez Hudson'a Stuck'a . Pierwotna nazwy Denali oznacza w języku Indian Athabaska - Najwyższa. Inną spotykaną nazwą jest Tron Słońca, które „zasypia” na jej wierzchołku, kładąc tam swoje ostatnie promienie. Obecnie masyw McKinley'a objęty jest ochroną Parku Narodowego Denali. Z uwagi na fakt, że jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wchodzi on w skład tzw. Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem na szczycie Mc. Kinley był Marek Głogoczowski, który zdobył górę w 1970 r. Pomimo „tylko” ponad 6000 m n.p.m wysokości - Denali góruje nad wielu znacznie wyższymi himalajskimi szczytami za sprawą wysokości względnej, występuje bowiem u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie licząca ponad 5 kilometrów! Jest niewątpliwie jedną z najzimniejszych gór świata z temperaturami oscylującymi poniżej -30°C, przy stale i silnie wiejących wiatrach.

Denali National Park
 • CEL 2. Start zespołu ekspedycyjnego w górskim Mayor’s Midnight Sun Alaska Marathon na pełnym dystansie maratońskim w polsko-amerykańskiej akcji  charytatywnej "DENALI"

W czerwcu każdego roku obywa się wyjątkowy bieg maratoński w scenerii  gór Alaski (zob. www.mayorsmarathon.com). Po zdobyciu szczytu Denali, zespół wyprawowy pobiegnie wspólnie z Polonusami, amerykańskim weteranami żołnierskimi, biegaczami dobrej woli charytatywnie. Wystartujmy jako jedna drużyna – Drużyna Orła Białego (White Eagle Team).

 • CEL 3. Zbiórką pieniędzy pomożemy żołnierzom JW Formoza

KRS FORMOZA - To obecni i byli żołnierze Formozy oraz pracownicy wojska którzy postanowili połączyć siły i wykorzystać swoje doświadczenie, by pomagać innym.

Tak powstało nasze Stowarzyszenie!

Celem Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno–Sportowego żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA jest popularyzowanie działalności Jednostki, umacnianie jej autorytetu oraz pogłębianie wiedzy na jej temat. Działamy na rzecz integracji środowisk żołnierzy oraz sympatyków i miłośników Jednostki. Pragniemy podtrzymywać tradycje narodowe, pielęgnować polskość oraz rozwijać świadomość narodową, obywatelską i kulturową. Nasze działania mają profil charytatywny. Chcemy pomagać rodzinom członków naszego Stowarzyszenia w poprawie warunków socjalno-bytowych. Jeżeli chcesz dołączyć się do akcji każda kwota w każdej walucie jest dla nas cenna.

KRS Formoza

Stowarzyszenie "KRS FORMOZA"

z siedzibą ul. Pułkownika Dąbka 77/IV/2, 81-107 GDYNIA

NIP: 958-166-28-87, REGON: 221887466

Nr konta: 02 1240 5354 1111 0010 5117 9431 PEKAO S.A. Oddział w Gdyni

Z dopiskiem "DENALI"

SWIFT: PKOPPLPW (pozwala na wpłatę z zagranicy); Jeśli są jeszcze komórki, które należy zapełnić, to w wolne miejsca wpisujemy symbol: xxx IBAN - dodajemy do nr konta litery "PL" (PL 02 1240 5354 1111 0010 5117 9431)

Unikatowość wyprawy:

 1. Pogłębienie i rozwinięcie pierwszych w Świecie badań nad chorobą wysokościową, które pozwolą wskazać osoby zagrożone nagłym zgonem na wysokości, oraz takie które wymagają ostrożnej aklimatyzacji. Nasze badania mają ogromne znaczenie dla rozwoju bezpiecznej turystyki i eksploracji wysokogórskich. Odbywają się w ramach zaawansowanych działań naukowych zespołu Wojskowego Instytutu Medycznego.
 2. Kontynuacja zdobycia tzw. Korony Ziemi oraz bieg maratoński na dużej wysokości
 3. Charytatywne przesłanie biegowe w międzynarodowej kooperacji prospołecznej.
 4. Popularyzowanie działalności JW Formoza, umacnianie jej autorytetu, rozwijanie i popularyzowanie wiedzy o JW Formoza wśród Polonii na całym świecie.

Harmonogram wyprawy: 

Sprawy organizacyjne:

 • Zakup biletów lotniczych
 • Zgłoszenie ekspedycji do Parku Denali, umówienie terminu szkolenia
 • Rezerwacja noclegów w Anchorage

 

Etap I – wspólny trening i zgrywanie:

 • 25-31 styczeń br. - narciarstwo skiturowe
 • 10-14 marzec br. - narciarstwo skiturowe, asekuracja szczelinowa
 • 20-22 marzec br. - narciarstwo skiturowe, bytowanie
 • 10-12 kwiecień br. - narciarstwo skiturowe
 • 08-10 maj br. - asekuracja szczelinowa

 

Etap II – wylot i organizacja :

 • Wylot z kraju w dniu 26.05.2015 r. Kraków/Gdańsk – Frankfurt – Anchorage                    
 • Odpoczynek, zakupienie prowiantu, 2 dni – Anchorage
 • Przejazd autokarowy w dniu 28.05.2015 r. na trasie Anchorage - Talkeetna
 • Szkolenie w stanicy parku Denali National Park, przesiadka na „Taxi Air" operatora (K-2 Aviation), wypożyczenie sprzętu i środków łączności, rezerwacja i opłacenie lotu awionetką.
 • Przelot z Talkeetna do the Kahiltna Glacier Base Camp

 

Etap II – właściwa akcja górska:

Zdobywanie szczytu trasą McKinley - West Buttress Route

BASECAMP N62 58.092 W151 10.364 2132 m
Camp 1/2 N63 00.997 W151 11.245 2272 m
Camp 1   N63 01.527 W151 10.803 2339 m
Camp 2   N63 03.511 W151 10.979 2847 m
Camp 3   N63 04.467 W151 08.844 3351 m
Camp 4   N63 04.211 W151 04.611 4325 m
Camp 5   N63 04.712 W151 03.254 5250 m
SUMMIT   N63 04.153 W151 00.402 6194 m
---------------------------------------

 • Lądowanie na lodowcu i marsz do bazy Ski Hill – 2400 m n.p.m.;
 • Trekking do Camp 11 – 3350 m n.p.m.– założenie bazy;
 • Przeniesienie części sprzętu I zapasów do Basin Camp – powrót na nocleg do Camp 11;
 • Trekking do Basin Camp – 4330 m n.p.m. – założenie bazy;
 • Przeniesienie części sprzętu I zapasów do High Camp – powrót na nocleg do Basin Camp;
 • Trekking do High Camp – 5240 m n.p.m. – założenie bazy;
 • Atak szczytowy – Mt McKinley (Denali) 6194 m.n.p.m.;
 • Powrót do Kaliltna Base Camp;
 • Wylot do Talkeetny – zgłoszenie powrotu w stanicy Parku Narodowego Denali

Akcja górska podyktowana będzie potrzebami aklimatyzacyjnymi, wynoszeniem depozytów, a przede wszystkim pogodą, która na Denali bywa czasem kapryśna. Mając jednak na uwadze szerokie grono osób, które kibicują naszym celom, mamy nadzieję, że i siły natury się do nas uśmiechną.

 • odpoczynek, spotkania z Polonią na Alasce i przygotowanie do Maratonu.

Etap IV– maraton i akcja charytatywna:

 • Start w Mayor's Midnight Sun Alaska Marathon (20.06.2015 r.)
 • Lokalna konferencja prasowa
 • Spotkanie z Polonią i darczyńcami
 • Zbiórka pieniędzy na KRS Formoza

Etap V – powrót do kraju:

 • Wylot z Alaski w dniu 25 czerwca z Anchorage – Newark - Frankfurt - Kraków

 

Pakiet PR & promedia ( pośrednia kompensata sponsoringowa ):

Unikatowe Cechy wyprawy (zob. wyżej) sprawiają, że istnieje duże zainteresowanie ze strony mediów realizowane poprzez:

 • newsy i wywiady TV z uczestnikami ( TVP 1, TVP 2, TVN, Polsat, pasmo śniadaniowe i wiadomości główne )
 • artykuły tematyczne ( prasa codzienna, branżowa, Internet )
 • patronaty medialne (RMF FM, RMF24, National Geographic)
 • funpage na fb - strona eventu z ekspozycją logotypową i informacjami dt. wsparcia i przebiegu wyprawy
 • konferencje medialne, międzynarodowy zasięg kooperacji prospołecznej
 • ambasadorzy honorowi ekspedycji spośród V.I.P: (patrz zakładka Komitet Honorowy)
 • bogaty materiał fotograficzny (do wykorzystania promocyjnego w materiałach własnych)
 • powyprawowe wydawnictwa książkowe i filmowe
 • ekspozycja logotypowa w trakcie spotkań medialnych, konferencji prasowych i relacji ekspedycyjnych
 • publikacje w specjalistycznej prasie medycznej

Uczestnicy

Marcin KALITA
 

Marcin KALITA

 

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Karierę wojskową rozpoczął w  1 Brygadzie Pancernej. Od 7 lat pracuję w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem - obecnie  jako szef sekcji S.E.R.E.

Pochodzi z Kotliny Kłodzkiej i zapewne dzięki temu wędrówki górskie rozpoczął jak tylko nauczył się chodzić. Pasjonat i praktyk w dziedzinie ratownictwa wysokościowego, wspinaczki oraz sportów ekstremalnych . Po górach polskich swoje doświadczenie zdobywał w Dolomitach, trzykrotnie był na Mt Blanc, zdobył także szczytach Elbrus i Kilimandżaro.

Jest instruktorem survivalu, S.E.R.E., wspinaczki, ratownictwa wysokościowego oraz ratownictwa śmigłowcowego.  Dodatkowo jest nurkiem, skoczkiem spadochronowym, instruktorem narciarstwa zjazdowego, instruktorem filipińskich sztuk walki, ratownikiem wodnym, ratownikiem KPP.


Piotr KNOP „Pituś”
 

Piotr KNOP „Pituś”

 

Podróżnik, wędkarz. Z wędką zwiedził już całą Europę teraz czas na Alaskę. Zawodowo związany z siłami specjalnymi Wojska Polskiego. Fascynat selekcji i gier o charakterze survivalowym. Bardzo dobrze czuje się pod wodą, i jak twierdzi, nie tylko pod narkozą azotową. Teraz nadszedł czas aby z głębi przenieść się nieco wyżej. Na początek zdobył szczyt Mont Blanc oraz pokonał setki kilometrów w masywie Dolomitów. W wolnym czasie żegluje i wędkuje. Lubi nowe wyzwania dlatego też co roku wymyśla sobie jakąś przygodę. Instruktor: strzelectwa (sędzia), kajakarstwa i walki wręcz. Nurek, skoczek spadochronowy, starszy sternik motorowodny, żeglarz jachtowy. Członek Stowarzyszenia Kulturalno – Rekreacyjno – Sportowego FORMOZA </>www.krsformoza.pl</>

 

W Komitecie Honorowym:

janrynprof. Zdzisław Jan RYN - polski dyplomata, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych Collegium Medicum UJ, publicysta, były ambasador RP w Chile i Argentynie, alpinista, podróżnik, członek The Explorers Club, znawca i eksplorator Andów. Od 2011 do 2014 prezes, a od 2014 członek honorowy Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego.

Oczekujemy na odpowiedź od pozostałych osób zaproszonych do Komitetu Honorowego.

Patroni medialni

Polska Zbrojna
Portal górski
RMF
National Geografic
Grupa RMF
http://www.nowastrategia.org.pl

Partnerzy

KRS Formoza
Silent
LEAF
RWS CETUS
Gronik
Kolibki
ekajaki
Formoza
IZL
DrNarcyz
Nasamed
Fundacja
Paweł Tomaszek
Majowe Granie
Tatra
gregorypacks
ZP
WIM
Scarpa
Salomon
FIT MAX
Roberts

Spotkajmy się na Alasce! Pod znakiem Białoczerwonej!

Denali National ParkZapraszamy wszystkich Rodaków z każdej strony świata. Szczególnie mocno zwracamy się z zaproszeniem do Polaków mieszkających na Alasce i w innych częściach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zespół wyprawy na Denali weźmie udział w biegu maratońskim na Alasce w dniu 20 czerwca 2015r. Zapraszamy do samodzielnego zgłaszania udziału i informowanie nas o tym fakcie. W dniu startu maratonu spotkajmy się wszyscy na Alasce. Rozpoznacie nas, bo będziemy pod biało-czerwonymi sztandarami. Wystartujmy jako jedna drużyna – Drużyna Orła Białego (White Eagle Team). Zapraszamy wszystkich, którzy zapragnął przyłączyć się do nas, niezależnie od posiadanego paszportu oraz przynależności narodowej. Biegnąc wspieramy byłych i obecnych żołnierzy JW Formoza, którzy ulegli wypadkowi podczas ćwiczeń oraz wspieramy rodziny żołnierzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Jeżeli znasz osoby, które mogą wesprzeć naszą inicjatywę swoją obecnością albo donacją na słuszny cel, zaproś i biegnijmy razem.

Denali National Park

Kontakt

Marcin KALITA - Kościelisko
+48 519 038 833

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
POLAND

Piotr KNOP – GDYNIA
+48 693 922 766

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
POLAND

C e l    w y p r a w y:

icon

 

Marcin KALITA -Kościelisko